#Xchannels
Main | Registration | Login
Wednesday, 19.06.2019, 6:47 AM
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MasterYoda  
#Xchannels Forum » Computers, Technology and Internet - Компјутери , Технологии и Интернет » Mobile phones - Мобилна технологија » Kaко да провериш каде ти е произведен телефонот
Kaко да провериш каде ти е произведен телефонот
bibuskaDate: Wednesday, 19.11.2008, 0:50 AM | Message # 1
Sergeant
Group: Forum Administrators
Messages: 72
Reputation: 0
Status: Offline
Притисни на следниве копчиња на твојот мобилен:*#06#и ќе ти се појави меѓународниот код за идентитет на мобилна опрема.

Потоа, провери ги седмата и осмата бројка од кодот:

123456 78 9 101112131415

Доколку седмиот и осмиот број се 02 или 20, значи дека телефонот е произведен во Емиратите, односно е со многу лош квалитет.

Доколки седмиот и осмиот број се 08 или 80, значи дека е произведен во Германија, што не е лошо.

Доколку седмиот и осмиот број се 01 или 10, значи дека е произведен во Финска, што е одлично.

Доколку седмиот и осмиот број се 00, значи дека е произведен во оригиналната фабрика на производителот, што значи дека е со најдобар квалитет.

Доколку седмиот и осмиот број се 13, тогаш значи дека е произведен во Азербејџан, и е опасен по здравјето.
__________________

 
MasterYodaDate: Thursday, 20.11.2008, 1:21 PM | Message # 2
Admin
Group: Administrators
Messages: 49
Reputation: 1
Status: Offline
01 wink

*** Ne sum mnogu zgoden... ama sum mnogu Nezgoden !!! ***
 
#Xchannels Forum » Computers, Technology and Internet - Компјутери , Технологии и Интернет » Mobile phones - Мобилна технологија » Kaко да провериш каде ти е произведен телефонот
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Xchannels © 2019